Actiunile executorului judecatoresc

8 decembrie 2023 3

Buna ziua. Am luat un credit pe numele meu si al sotului si nu l-am rambursat la timp. Dosarul a ajuns la executor si acum achitam lunar o suma. Cand am cerut contul de la executor ca sa achitam, mi s-a spus ca este acelasi cont pentru ambii (pe care facem plati lunare). Astazi am primit urmatorul mesaj: ”A venit juristul si a vazut ca nicio plata nu este pe dosarul dumnevoastra si vor sa mergem pe contraventional si demers pentru judecata”. Dar in destinatia platii pe care o efectuam prin transfer web baking este indicat ”achitarea creditului, numele meu si al sotului”. Ce putem face in cazul acesta cand executorul ne spune ca achitarea se face doar in cazul sotului, nu si al meu?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Alina, DVS ați dat peste un executor escrox, el motivează, că n-a parvenit banii la cont, asta e imposibil, mai ales DVS despuneți de transfer web baking, aceste sunt date oficiale, da sau nu. Eu am o propunere să depuneți o cerere oficială la poliție pentru a fi pornită... mai detaliat o cauză penală pe art. 190 CP-escrocherie și art. 327 CP abuz de serviciu și de puntere. Eu am o practică bogată în privința la acest lucru, DVS puteți apela la viberul meu de pe telefonul +37368669950, noi vom discuta mai detailiat.

10 decembrie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

....probabil că s-a încasat în mod solidar și s-au eliberat 2 titluri executorii pe 2 debitori diferiți.............în acest caz, trebuie să vă apărați și nu cred că va exista răspundere contravențională sau penală deoarece achitați pentru o datorie comună...............pentru mai multe detalii..tel.069615655

17 decembrie 2023