Acțiunile executorului judecătoresc

13 octombrie 2021 65

Buna ziua. Am câteva întrebări.
1. Legea stabilește vreun termen în care executorul judecătoresc trebuie să ridice sechestrul cu toate restrictiile aplicate, din momentul depunerii cererii în acest sens de către reclamant (cererea a fost aprobată de executor)?
2. Executorul judecatoresc are dreptul să pretindă onorariu în cazul în care pensia alimentară nu a fost achitată?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna dl. Vladimir, la prima întrebare, executorul nu are termen pentru a decide ce să facă cu sechestru. A doua întrebare, dacă există o sumă ne achitată de debitor pentru pensia alimentară, executorul e în drept să ciară onorariul său pînă la 10 % de la sumă.

15 octombrie 2021