Actiunile executorului judecatoresc

19 septembrie 2021 101

Buna ziua. Unde ma pot adresa daca executorul judecatoresc retine prin contabilitatea angajatorului o parte din salariu, dar in acelasi timp mi-a blocat cardul si refuza sa-l deblocheze. Sunt legale actiunile executorului?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Buna ziua Anatol,
Blocarea cardului este ilegala. Reținerea prin intermediul contabilității o parte din salariul este legală întrucât se încadrează în art. 106 Cod Executare.
Pentru a vă debloca cardul puteți să vă adresați cu o scrisoare oficială către executorul judecătoresc trimisă cu aviz de recepție, prin care solicitați deblocarea cardului, anexați... mai detaliat și copia extrasului bancar prin care se atestă că cardul este folosit pur pentru transferuri de salariu. La fel vă puteți adresa către UNEJ cu o scrisoare oficială prin care descrieți circumstanțele de fapt pentru a atrage la răspundere executorul judecătoresc.
Succese.

20 septembrie 2021