Active achizitionate in perioada casniciei

14 iulie 2023 3

Buna ziua. Cum pot afla daca in momentul divortului sotia are active achizitionate in perioada casniciei?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Elena Botnaru
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Domnul Pavel,
vă rog să menționați la ce vă referiți atunci când menționați: ,,active”.
Varianta I. Totalitatea bunurilor aparținând unei persoane fizice sau juridice (bunuri mobile/imobile - apartamente, mașini etc.).
Varianta II. Totalitatea mijloacelor economice concrete care aparțin unei întreprinderi, instituții sau organizații economice.
Dacă sunteți într-un proces litigios de desfacere a căsătoriei,... mai detaliat care prevede și partajarea bunurilor proprietății în devălmășie, avocatul Dvs. este în drept a efectua interpelările necesare către autoritățile de stat, întreprinderi economice și alte instituții menționate de Dvs. în vederea identificării bunurilor proprietăţii comune în devălmăşie pentru a fi partajate în cadrul procesului de judecată.
La împărţirea proprietăţii în devălmăşie a soţilor, datoriile comune la fel se împart între soți proporţional cotelor-părţi ce le-au fost repartizate.

14 iulie 2023