Activez de 11 ani in învățămînt si vreau din septembrie sa imi iau un an concediu pe cont propriu

24 iunie 2017 24

Activez de 11 ani in învățămînt. Vreau din septembrie sa imi iau un an concediu propriu (stiu ca e posibil dupa 10 ani de staj). Daca rămîn însărcinată în decursul acestui an din cont propriu, nu pierd indemnizațiile concediului de maternitate? Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Tatiana,
Dvs nu veți pierde îndemnizațiile integral.
Perioada în care nu veți activa, venitul va fi calculat pe 0. Din asta rezulta că îndemnizațiile vor fi mai mici.

25 iunie 2017