Activitate ilegală a unui magazin in scara blocului

20 iulie 2021 43

Buna ziua. Mă confrunt de ceva timp cu așa o problema: avem in scara blocului un magazin care își depășește drepturile. Proprietara afacerii (inchiriaza spațiul) a instalat afara, chiar în scara blocului umbrela, masa și scaune. Aici se adună consumatori de alcool și fumători care pe noi, locatarii, ne deranjează foarte mult. Suntem putini locatari in aceasta scară, dar nu cred că este un motiv sa ni se încalce drepturile. Mai mult de atît, a și îngrădit locul cu plasa verde pentru a delimita spațiul ca fiind al ei. I-am spus de nenumărate ori da înceteze circul. In cele din urmă ne-am adresat la primărie. Ne-au promis că rezolva conflictul, dar tot așteptam deja de două luni. Unde se poate de adresat ca să nu ne mai intimideze in scara propriului bloc toți bețivii cartierului?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Carolina,

Trebuie sa verificati daca magazinul are autorizatiile prevazute de lege pentru a activa in acest loc. Pentru inceput chemati politia, ei au dreptul sa solicite aceste acte permisive.

O zi buna!

21 iulie 2021