Activitate independentă desfășurată de persoană fizică

21 noiembrie 2023 4

Bună ziua! Activând în baza patentei, achitam lunar asigurarea socială de stat în sumă fixă lunară de 1.225 lei. Trecând la activitate independentă (desfășurată de către persoană fizică cu aparat de casă ), sunt obligat să plătesc asigurarea socială, luând în considerație faptul că achit lunar 250 lei (impozitul pe venit) și la sfârșitul anului 1% din suma obținută din desfășurarea activității independente?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Persoanele fizice care desfășoară activități independente în domeniul comerțului cu amănuntul se regăsesc în categoria din punctul 1.6 al anexei nr.1 al Legii Nr. 489/1999 privind sistemul public de asigurări sociale și trebuie să achite Taxă fixă în conformitate cu legea bugetului asigurărilor sociale de stat anuală.
Legea bugetului... mai detaliat asigurărilor sociale de stat pe anul 2023 prevede:
Art. 3. – (1) Contribuția de asigurări sociale de stat obligatorii în sumă fixă anuală (taxa fixă anuală) calculată pentru plătitorii specificați la pct. 1.6, 1.7 și 1.8 din anexa nr. 1 la Legea nr.489/1999 privind sistemul public de asigurări sociale se stabilește în mărime de 14700 de lei.
Respectiv Trebuie să achitați:
14700 lei anual sau 1225 lei lunar pentru asigurarea socială,
cel puțin 3000 lei anual sau 250 lei lunar pentru impozit,
1622 lei pentru polița de asigurare medicală până la data de 31 martie a anului de gestiune

22 noiembrie 2023