Activitatea în perioada concediului pentru îngrijirea copilului

22 iulie 2024 0

Bună ziua. După încheierea concediului de maternitate, am luat concediu anual. Indemnizația de maternitate și cea pentru îngrijirea copilului au fost calculate în baza salariului soțului. După încheierea concediului anual, aș dori să mă întorc la muncă. Pentru asta, este necesar să scriu o cerere pentru activarea în continuare cu menținerea indemnizației de îngrijire a copilului? Sau soțul trebuie să depună o astfel de cerere? Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua. Pentru CNAS nu Mai trebuie nimic. Deja cu angajatorul vă lămuriţi, reveniţi după concediul anual în mod obişnuit.

22 iulie 2024