Actul de proprietate

21 noiembrie 2018 76

Buna ziua, stimati domni. Avem asa o problema. Detinem actul de proprietate asupra unui imobil (apartament). Din cauza unor probleme tehnice am solicitat de la compania de gestiune copia contractului in virtutea caruia aceasta este prestator de servicii comunale. La care ne-au raspuns ca ei nu pot oferi o astfel de copie. Ne-au spus sa ne adresam la compania care a construit blocul locativ, precum ca aceasta este proprietarul blocului.
Intrebarea mea este: cum este posibil ca proprietar al blocului sa fie compania de constructii, daca apartamentele au proprietari conform contractului de vanzare-cumparare?! Fiindca daca compania de constructii este proprietar al blocului, atunci automat este si proprietar al apartamentului nostru? Este vreun risc ascuns in toata schema data?! Unde ar trebui sa ne adresam pentru a fi cu actele in regula?! Va multumesc anticipat.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Din câte am înţeles din întrebarea înaintată, pot spune că, atât timp cât deţineţi contractul de vânzare cumpărare înregistrat la Cadastru, prin care a fost preluat bunul (apartamentul), nu aveţi temeri să vă faceţi griji.
Respectiv, în cazul în care solicitaţi informaţie de la compania-prestator de servicii comunale, atunci ne... mai detaliat referim la un nou contract încheiat în 2 exemplate, între compania-prestator de servicii comunale şi consumator.
Astfel, Dvs. în calitate de consumator şi cu deţinerea unui exemplat de contract, trebuie să revizuiţi clauzele contractuale cu privire la problemele tehnice, dacă o astfel de prevedere este indicată şi poate fi solicitată în momentul apariţiei.

21 noiembrie 2018

Multumesc mult pentru raspuns.

21 noiembrie 2018