Adeverință de recrut

27 decembrie 2023 3

Bună ziua. Vreau să-mi fac de permis de conducere și la comisia medicală mi-au spus că trebuie să merg la Centrul militar, iar acolo îmi cer adeverință de recrut sau livret militar. Eu niciodata nu am avut aceste acte, nu am primit nicio citație. În prezent studiez la liceul seral, am 19 ani. Pot să mă pun la evidență militară fără acea adeverință, având în vedere că mai am să studiex încă 3 ani.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Trebuie inițial să fiți luați în evicență militară la centrul militar teritorial de la locul de trai unde vi se va elibera adeverința de recrut.

14. Tinerii care în anul curent ating vîrsta de 16 ani se iau în evidenţa militară de către organele administrativ-militare teritoriale, ca recruţi.... mai detaliat Documentul de evidenţă militară aflat asupra recrutului este adeverinţa de recrutare, care se întocmeşte de către organele administrativ-militare teritoriale în momentul luării lui în evidenţa militară.

Procedura și actele necesare le găsiți aici:
https://servicii.gov.md/ro/service/015000273

28 decembrie 2023