Administratia liceului ma obliga sa scriu cerere pentru concediu din cont propriu

10 august 2020 24

Buna ziua. Sunt profesoara, administratia liceului ma obliga sa scriu cerere pentru concediu din cont propriu ca sa nu ma salarizeze pe lunile iulie si august. Cum sa procedez in acest caz?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
concediul din cont propriu se ia doar în cazul necesității angajatului, angajatorul nu este în drept să oblige, fiind acțiune ilegală, in acest sens fiind posibil sesizarea inspecției muncii, or este considerat o incălcare și abuz din partea angajatorului, fiind posibil sancționarea acestuia.

10 august 2020