Admninistrarea SRL

14 mai 2023 26

Buna ziua. Suntem in SRL 2 fondatori cu cote-parti egale (50-50), ambii suntem inregistrati la ASP in calitate de administratori, repartizarea profitului o facem cu titlu de dividende. Cat de corect este? Cand se incheie CIM cu SRL-ul? Cand se incheie Contract de comodat?

Jurist comments 1

Alexandru Sîrbu
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii

Bună,
Nu este nici o problemă că repartizarea profitului o faceți cu titlu de dividende, asta e ceva normal și reprezintă un drept legal pe care îl au asociații.

La moment, raporturile dintre administratori și SRL sunt guvernate prioritar de Legea nr. 135 (privind SRL) și Codul civil. Nu există o... mai detaliat obligativitate de a fi încheiat Contract individual de muncă cu administratorii unității.

Cu referire la ultima întrebare, contractul de comodat se încheie atunci când o parte dorește să acorde, cu titlu gratuit, un bun, în folosinţă altei părți.

15 mai 2023