Adopția copilului soției

22 aprilie 2024 3

Bună ziua. Care este procedura pentru a înfia copilul soției din prima sa căsătorie? Tatăl biologic al copilului este decazut din drepturile părintești! Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Dan, tot depinde câți ani are copilul, dacă n-a împlinit 1- ani, ești în dept să inițiezi un proces la organul de tutelă și curatelă din raionul, din raza de locuințe.

23 aprilie 2024
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. În acest caz, căsătoria trebuie să aibă o durată mai mare de 3 ani, diferența dintre dvs. și copil trebuie să fie mai mare de 18 ani dar mai mică de 48 ani. Nu trebuie să aveți față de copiii biologici, obligații neexecutate de întreținere și cazier judiciar... mai detaliat impecabil. Dar, procedurile de adopție durează. Succese

25 aprilie 2024