Adoptie

6 noiembrie 2018 37

Buna ziua. Spuneți-mi, va rog, e posibil sa adopți un cetățean al Moldovei adult in Romania și ce documente sunt necesare pentru adopție.

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Daca atât adoptatorul cât și adoptatul sunt cetateni români, s-ar putea merge pe legea României, care permite adoptarea inclusiv a persoanelor adulte.
Daca nu, este situatia adopției internaționale, pe legea Moldovei sau a României, după caz, insa in acest caz pot fi adoptate doar persoanele care nu au atins vârsta de... mai detaliat 18 ani.
Sunt mai multe variabile (domiciliu adoptat, domiciliu adoptator, vârsta adoptator, legătura cu adoptatul, etc.), de care depinde soluția corectă pt Dvs.
Trebuie sa aveti o consultatie personalizata.
Eventual, puteti sa va adresati si la Consiliul Consultativ pentru adopții, care activează pe lîngă Ministerul sănătății, muncii si protectiei sociale.

6 noiembrie 2018
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Va urma să se aplice legea moldav pe motiv că adoptat este cetățean al RM, în speță dvs acest lucru este imposibil pe motivul enunțat mai sus de colegul meu că se adoptă copii cu vârsta de până la 18 ani cu atât mai mult diferă ta de vârsta... mai detaliat între adoptator și adoptat la fel trebuie sa fie de 18 ani.

6 noiembrie 2018