Adopție

3 septembrie 2024 0

Bună ziua. Am un copil de 5 ani. Tatăl lui biologic nu este indicat în documente. Unde trebuie să ne adresăm ca actualul meu soț să adopte copilul? Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna dimineața. Va adresați la organul de tutelă de la locul de trai. Acest organ urmează să vă ghideze în acumularea setului de acte necesar. În final, hotărârea privind adopția emite instanța de judecată, în baza actelor acumulate și prezentate de dvs, cît și de organul de tutelă

4 septembrie 2024
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua. Mai simplu ar fi să mergeți la ASP să depuneți împreună o declarație prin care recunoașteți că actualul soț este tata copilului și să fie înregistrat în certificatul de naștere. Deja după aceasta, împreună puteți decide și ce familie va purta copilul dumneavoastră.

5 septembrie 2024