Adopție

13 martie 2020 102

Fiica mea este divorțată, are 2 copii și trăiește în căsătorie civilă cu un bărbat, la fel divorțat. Bărbatul respectiv vrea să înfieze copiii. Ce pași trebuie să întreprindă? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Adopţia se consideră încuviinţată la data devenirii irevocabile a hotărîrii judecătoreşti.
TREBUIE să cunoașteți că, Adopţia copilului de către celălalt soţ este permisă numai în cazul în care, la data depunerii cererii de adopţie, durata căsătoriei soţilor este de cel puţin un an.

19 martie 2020
Viorel Dodan
  • Avocat
  • Alte domenii

In primul rind , daca este vorba de adoptie in a doua casatorie , in primul rind trebuie sa stim daca tata-l copiilor fiicei d-voastra (adica fostul ginere) este sau nu inclus in rubrica tata in certificatele de nastere al acestor copii. Mai apoi daca nu est einclus atunci nu... mai detaliat vad nici o problema sau impediment daca intr-adevar a trecut un an de zile de cind fiica si noul ginere sunt casatoriti. Daca da , atunci la Directia Generala Asistenat Sociala si Protectei a Familiei din raza teritoriala unde isi are domiciliul adoptatorul si unde se alfa copiii depune-ti o cerere cu privire la incuviintarea adoptiei. Anume acest organ va analiza cererea si tot ei va vor indica de ce acte au nevoie. Ulterior dupa ce dosarul este complet, va prezentati la un avocat sa va perfecteze cererea de chemare in judecata fie in general de la inceput si pina la final puteti fi asistat si de un avocat in tot procesul.

In cazul in care fostul ginere este inclus in rubrica tata din certificatele de nastere ale nepotilor d-vaostra iar fiica d-voastra nu este mama solitara, atunci nici despre un fel de adoptie nu poate fi vorba , deoarece prima etapa va fi decaderea din drepturile parintesti a tatalui biologic (fostul ginere) si numai apoi procedura descrisa de mine mai sus.

22 februarie 2021