Adopție internațională

30 martie 2022 47

Bună ziua. Suntem un cuplu, ambii din R.Moldova, căsătoriți de 14 ani și de 13 ani locuim în Canada. Noi dorim sa adoptăm o fetiță cu vârsta până în 5 ani. Spuneți-mi, vă rog, care este procedura și unde anume se depune dosarul pentru înfiere? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
problematic de enunțat procedura atît timp cît urmează a fi concretizate mai multe lucruri, pentru o ideie generală vedeți
Capitolul V începînd cu art. 32
https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=123104&lang=ro#

31 martie 2022