Adresa juridica

6 august 2019 73

Buna ziua. Dupa decesul tatalui am descoperit ca adresa apartamentului parintilor - este in acelasi timp si adresa juridica a unui SRL, in care tatal meu aparent a fost fondator (nu cunoasteam aceste detalii). Acel SRL este activ. Vreau sa stiu ce se intampla in acest caz. Ce riscuri prezinta situatia, ma refer in legatura cu apartamentul si ce drepturi avem noi ła acel SRL?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună!

Întâi de toate accesați www.idno.md și www.cis.gov.md întru verificarea primara a acestei societăți comerciale.
În caz că tatăl a fost asociat și deținea o parte socială din acea persoana juridica urmează după caz să vedeți daca refuzați acceptarea moștenirii sau nu reoesond din activele și pasivele masei succesorale.
De remarcat că, în... mai detaliat eventualitatea în care defunctul avea creditori atunci creditorii masei succesorale au prioritate la valorificarea acestei mase.
Totodată, și și moștenitorii să știe că de renunță la moștenire în favoarea altor moștenitori având ei înșiși creditor atunci actele acestora pot anulate de către creditorii acestora.
Pentru a vă asigura adresați-vă la notar care vă va consulta.

Cele enunțate mai sus se referă la cazurile în care defunctul a decedat de la 01 martie 2019 încoace.

Succes.

6 august 2019