Adresă juridică pentru o Asociație obștească

5 septembrie 2018 27

Buna ziua! Vreau să mă consultați cu o întrebare. Un prieten a infiintat o asociație obștească și m-a rugat dacă poate să scrie adresa mea de la domiciliu că adresa juridica a asociatiei. Și intrebarea mea este - implică ceva riscuri sau poate să facă ceva ilegal folosind adresa mea de domiciliu?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Dacă deja a înființat o asociație obștească, atunci aceasta deja are o adresă juridică definită, de alt fel nu ar fi acceptat înregistrarea.
În esență, acest fapt nu implică careva riscuri pentru d-stră.
Nu este clar care ar fi motivul modificări adresei deja existente? Aș propune să nu vă implicați. Nu... mai detaliat e clar motivul necesității modificărilor.

5 septembrie 2018