Adresare la politie din cauza unui credit nerambursat la timp

19 septembrie 2023 4

Buna ziua! Am luat un credit in marime de 6.500 de lei de la o companie de microfinantare si nu l-am rambursat la timp. Datoria a ajuns la 13.000 lei. Am achitat 3.500 de lei si i-am rugat sa ne intelegem ca voi achita cate 2.000 de lei la fiecare salariu, dar nu au fost de acord. Intarzierea acum constituie 110 zile. M-a sunat o doamna care s-a prezentat ca fiind de la politie si m-a informat ca creditorul a depus plangere impotriva mea. Prin urmare, daca timp de de 24 de ore nu achit datoria de 9.500 de lei, politia va veni acasa si la serviciu. Am rugat sa mi se acorde o saptamana pentru achitare, dar am fost refuzata categoric. Sunt corecte asa actiuni ale creditorului si ale politiei?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte domenii

....cea care v-a apelat din numele poliției probabil nu este din organul poliției dar tot din partea creditorului vă terorizează...........tot normal, nu retrăiți, achitați când puteți...........să nu uitați să analizați LEGEA Nr. 202 din 12-07-2013 privind contractele de credit pentru consumatori.............conține prevederi care vă protejează de abuzurile companiilor de microfinanțare,... mai detaliat ce sume maxime pot încasa ș.a.

19 septembrie 2023
  • Jurisconsult

Buna Alla, aeste sunt niște mitode vechi întreprinse de creditori, ei au încercat să vă sperii, poliția nu sunt în drept să lucvreze pe așa cazuri, DVS sunteți în drept să ceriți sau mai bine să vă deplasați la poliție pentru a clarifica cine este doamna, care v-a apelat și... mai detaliat o să vă convingeți, că așa polițistă nici nu există.

19 septembrie 2023