Afaceri?

25 august 2017 125

De la ce vîrstă poți deschide o afacere?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua, Daniel !
Deschiderea unei afaceri presupune detinerea capacitatii depline de exercitiu.
Astfel, conform articolului 20 al Codului civil al RM, capacitatea deplină de exerciţiu începe la data cînd persoana fizică devine majoră, adică la împlinirea vîrstei de 18 ani.
Deasemenea, minorul dobîndeşte prin căsătorie capacitate deplină de exerciţiu.... mai detaliat Desfacerea căsătoriei nu afectează capacitatea deplină de exerciţiu a minorului.
Minorul care a atins vîrsta de 16 ani poate fi recunoscut ca avînd capacitate de exerciţiu deplină dacă lucrează în baza unui contract de muncă sau, cu acordul părinţilor, adoptatorilor sau curatorului, practică activitate de întreprinzător. Atribuirea capacităţii depline de exerciţiu unui minor (emancipare) se efectuează prin hotărîre a autorităţii tutelare, cu acordul ambilor părinţi, adoptatorilor sau curatorului, iar în lipsa unui astfel de acord, prin hotărîre judecătorească.
In aceasta ordine de idei practicarea activitatii de intreprinzator este posibila de la vista de 18 ani sau de la 16 ani cu respectarea conditiilor sus-mentionate.
Succese !

25 august 2017
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Iar dacă dobândiți caltitatea de asociat în cadrul unei SRL prin intermediul donației unei părți sociale, de exemplu, atunci obiectul donației urmează a luat în administrare fiduciară de către reprezentantul d-voastră legal (până la dobândirea capacității depline de exercițiu, evident).

Succese!

26 august 2017