Afecteaza datoriile din Moldova obtinerea cetateniei romane?

28 februarie 2023 59

Buna ziua! Am datorii in Republica Moldova la banca si o companie de creditare nebancara. Datoriile se ridica la 4.000 euro. Titlul executoriu inca nu este emis in privinta datoriilor mentionate, dar presupun ca urmeaza sa se intample in curand. Prin urmare, este posibil sa fiu dat în cautare, sa mi se puna interdictie de a parasi tara. Pot aceste masuri sa afecteze procedura de redobandire a cetateniei romane? Am depus dosarul inca in iulie 2021?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Oleg.
Datoriile nu influenţează la redobîndirea cetăţeniei.

28 februarie 2023