Afișare publică a salariilor în cadrul colectivului

1 iulie 2017 56

Lista cu salariile colaboratorilor poate fi afișată public, ca colectivul să știe cât primeste fiecare?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Marc,

În nici într-un caz nu se admite afișarea salariului în mod public, această fiind o încălcare gravă a drepturilor angajaților.

Codul Muncii la art. 128 în alineatul 3 prevede expres că "SALARIUL ESTE CONFIDENȚIAL ȘI GARANTAT " .

Dacă v-a fost încălcat acest drept sau ați întîlnit la locul de muncă... mai detaliat o astfel de situație nu ezitați să depuneți o plângere la Inspecția teritorială de muncă din regiunea dvs pentru a sancționa angajatorul pentru acțiunile ilegale ale acestuia.

2 iulie 2017