Aflarea într-un loc public

29 august 2018 117

Mă aflam într-un spaţiu amenajat din faţa unui bloc: un scaun, o masă si un acoperiş din cauza ploii. Într-un moment dat a ieşit la fereastră un locatar şi a început să ne alunge căci ne râdeam cu prietenii prea tare, adăugând că el a amenajat spaţiul dat şi nu avem ce căuta acolo. I-am reproşat că este ora 6 şi legea permite un nivel de gălăgie mediu şi acest spaţiu nu este înregistrat ca un spaţiu privat, adică aveam tot dreptul să ne aflăm acolo. Am primit răspuns că acuş va chema poliţia şi o să-mi pară rău, de acea pentru a evita conflictul am plecat. Avea oare dreptul să ne alunge dintr-un loc public?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Atît timp cît comportamentul e decent, nu este în drept de a vă alunga, chiar si daca a amenajat locul, poliția nu avea să întreprindă careva acțiuni.

30 august 2018