Aflat in stare de ebrietate la volan am provocat un accident

10 februarie 2020 100

Buna ziua. Mă aflam in stare de ebrietate la volan si am provocat în mic accident dintre automobilul meu și al politiei. Expertiza a aratat 0.66 alcool. Ce risc pentru cele comise? Prima data am avut accident si prima data am fost prins in stare de ebrietate. Care va fi procedura și ce risc?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Împotriva dvs se pornește un dosar penal potrivit art. 264/1 Cod Penal:

Articolul 2641. Conducerea mijlocului de transport în stare de ebrietate alcoolică cu grad avansat sau în stare de ebrietate produsă de alte substanţe

(1) Conducerea mijlocului de transport de către o persoană care se află în stare de ebrietate... mai detaliat alcoolică cu grad avansat sau în stare de ebrietate produsă de substanțe stupefiante şi/sau de alte substanţe cu efecte similar

se pedepseşte cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 200 la 240 de ore, cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.

11 februarie 2020