Agent constatator nu s-a prezentat la judecata

26 iulie 2016 165

Salut. As vrea si eu o informatie asupra faptului urmator: Am depus o plingere la procuratura in privinta legalitatii unei constructii care imi leza dreptul la proprietate. S-a transmis plingerea la Inspectia in Constructii si s-a depistat ca s-a construit in lipsa autorizatiei de constructii si s-a transmis la judecata pe art 179. Eu nu am fost citata dar m-am presentat , s-a prezentat si persoana care a construit ilegal in schimb nu a venit agentul constatator si s-a aminat judecata pe data de 04.08.16. Daca agentul constatator nu se va prezenta nici la cealalta sedinta - ce se va intimpla? Si ce ar trebui eu sa intreprind in asa caz, fiindca eu vreau sa obtin demolarea ca sa pot beneficia de bunul meu. Imi da senzatia de ceva aranjat la mijloc. Va multumesc anticipat.

Jurist comments 2

Vasile Soltan
  • Student
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Salutare Tatiana.

În conformitate cu articolul 455 din Codul contravențional:

1)Şedinţa de judecare a cauzei contravenţionale are loc cu citarea părţilor, în modul prevăzut de prezentul cod.
2) Prezenţa agentului constatator la şedinţa de judecare a cauzei contravenţionale este obligatorie. Neprezentarea agentului constatator, legal citat, fără motive întemeiate şi fără înştiinţarea prealabilă... mai detaliat a instanţei duce la încetarea procesului contravenţional, cu emiterea, după caz, a unei încheieri interlocutorii.

Ce puteți să faceți d-stră?

1. În cazul în care credeți că vă este lezat dreptul de proprietate, puteți depune o cerere de chemare în judecată a persoanei respective în ordine generală.

Cele bune!

26 iulie 2016
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Va sfatui sa mergeti personal la Inspectia de Stat in constructii si sa depuneti, in calitate de victima, o sesizare pe numele Sefului, in care sa relatati despre faptul absentei agentului constatator la sedinta anterioara, si prin care avertizati ca in cazul in care acesta nu se va prezenta repetat... mai detaliat - veti depune plingere la organele competente. Inregistrati sesizarea in Cancelarie.
Totodata, incercati sa il gasiti personal pe acest agent constatator..vedeti numele in procesul-verbal. Discutati cu el si aflati de ce nu s-a prezentat. Solicitati sa fie prezent la sedinta urmatoare, informind-l despre faptul ca ati inregistrat la Seful Inspectiei de Stat in constructii o sesizare despre acest fapt.
Altfel, daca agentul nu se va prezenta, procesul va fi incetat.

26 iulie 2016