Agresare verbala din partea unui sofer

15 septembrie 2018 34

Buna ziua. Pe 14 septembrie, ora 15:30, am avut parte de o situatie stresanta. Nu mi-am imaginat ca sunt asemenea "barbati" care isi permit sa insulte fara un pic de jena o femeie! Am avut niste chestii de rezolvat in orasul Hancesti, din lipsa de parcare, am parcat dupa masini pentru cateva minute ca sa coboare o persoana. Cand colo, vine un individ la geamul meu si imi zice: "tu ce, nu auzi ca claxonez, esti surda, spalati urechile si vezi ca o sa iti dau una ca o sa-ti cada ochelarii, da-te sa trec”. Ii zic: "ce vrei, omule, nu am auzit nimic”. Si iar cu vorbe vulgare la adresa mea, eu ii zic ”de ce ma insulti ?”, dar el: ”inchide-te, fa rapanoaso”. Asa cuvinte sa iasa din gura unui barbat prima data aud, mai ales ca nu ne cunoastem. Am fost in stare de stres, dar imi caut de drum tremurand toata dupa asa cuvinte si cand colo ma opreste politia pentru a verifica actele, ii povestesc situatia in care am fost jignita. Pe langa politie trece domnul in cauza si politia s-a pornit dupa el. L-au oprit si l-au intrebat ce si cum, iar el deja se facea ca nu mi-a zis nimic din cele spuse mai sus. Era prezenta si sotia lui la discutie si zice ca sotul ei nu mi-a zis nimic rau, statea ca o statuie fara sa ii zica ceva lui. Ce as putea face in situatia data? Nu mi-am putut reveni din stres ziua toata.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
înaintați o plîngere la poliție, ei urmează sa costate existența sau lipsa situației menționate cît și posibilitatea de a atrage la răspundere.
Însă, luați în calcul că nu se va finisa cu ceva anume, rezultate nu vor fi. Din păcate este vorba de acei ani de acasă.

16 septembrie 2018