Ajutati-ma cu un sfat, va rog!

16 ianuarie 2019 79

Ce pot sa fac in cazul in care imi este pus sechestru pe contul in care primesc indemnizația de întreținere a copilului, la moment aceasta fiind unica sursa de venit? Cum altfel pot beneficia de acești bani?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Indemnizația în cauză nu este catalogată ca venit propriu d-str, ci se achită in folosul minorului prin intermediul reprezentantului său legal.
Astfel, aceasta nu poate fi obiect al urmăririi pentru obligațiile ce pe aveți d-str.
Înaintați către executor o cerere pe tru deblocarea acestui cont, menționînd faptul ca este vorba de... mai detaliat indemnizație pentru copil.
Daca această acțiune nu are efect, înaintați o plîngere la Uniunea executorilor judecatoresti și totodată față de ministerul justiției al RM, cu solicitarea de ainterveni în soluționarea cauzei.

16 ianuarie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Adresa Uniunii executorilor
http://www.unej.md/#footer

16 ianuarie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii
16 ianuarie 2019