Ajutati-ma, va rog, sa ma clarific in situatia data

4 aprilie 2018 41

Am facut schimb de automobile cu o persoana fizica. Automobilul pe care il detineam era la mine pe baza de procura, iar persoana cu care am facut schimbul era proprietar. Am facut si procuri notariale unul la altul. Intre timp, eu am inregistrat masina lui pe mine. Dupa 20 de zile persoana data ma anunta ca nu-i convine masina mea, dar eu nu vreau sa intorc schimbul. Care sunt urmarile si ce poate sa-mi faca persoana data? Mersi mult.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Dl Ruslan, în situația creată, persoana nu prea are șanse reale de a vă impune la restituirea automobilului. Transmiterea unui bun în bază de procură nu impune obligații specifice ci anume dreptul de a dispune după bunul plac. Simplu vorbind a transmis bunul fără pretenții și condiții.
Eventual ați putea... mai detaliat fi acționat în instanță, însa cu o motivare bună din partea d-stră, persoana ce v-a transmis mașina, nu are nici o șansă.

5 aprilie 2018