Ajutor

9 ianuarie 2018 43

Fiica mea a decedat. Are un copil care a crescut la mine pina la virsta de 10 ani. Ea s-a casatorit cu alt barbat si a trecut copilul pe numele lui de vreun an. Ea a decedat si el vrea sa ia copilul, dar el nu este tatal biologic al copilului. Ce pot face eu? Va rog, ajutati-ma!

Comentariile juriștilor 6

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Acesta în primul rând nu va putea să îngrădească dreptul dvs de a vedea copilul, astfel, prin prisma art. 52 Cod Familiei

Articolul 52. Dreptul copilului de a comunica cu părinţii şi alte rude
(1) Copilul are dreptul să comunice cu ambii părinţi, cu buneii, fraţii, surorile şi cu celelalte... mai detaliat rude. Desfacerea căsătoriei părinţilor, nulitatea ei sau traiul separat al acestora nu afectează drepturile copilului.

O altă situație este să comunicați cu tatăl biologic să intervină, iar aici apar mai multe soluții.

10 ianuarie 2018

care sunt solutiile cu tatal biologic

12 ianuarie 2018
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare,
Ce înseamnă că el doreşte să ia copilul? Cu cine a locuit copilul pînă ce s-a întîmplat tragedia? În cazul în care copilul a locuit cu ambii soţi şi, n-au fost probleme sau cazuri de maltratare a copilului, atunci ar trebui să salutaţi iniţiativa bărbatului care doreşte să-şi asume responsabilitatea... mai detaliat pentru îngrijirea copilului. În cazul în care aveţi temeri şi dubii referitor la intenţia bărbatului, adresaţi-vă la autoritatea tutelară şi explicaţi situaţia.

23 ianuarie 2018

copilul a crescut cu buneii nu cu mama nici cu el.el la luat asa ca pe document e a. lui

23 ianuarie 2018

niam adresat si la procuratura si la asistenta sociala nu vor sa se implice nimeni si el ne suna ne ameninta ca nu ne mai da copilu

23 ianuarie 2018

si nal da la scoala spune cai bolnav da noi am sunat copilu si el spune ca nui bolnav

23 ianuarie 2018