Ajutor financiar de urgență

28 martie 2023 24

Buna ziua. Sunt pensionară, am pensia mică, pentru încălzire îmi plătește statul îmi dă compensație. Pot beneficia de ajutorul financiar de urgență în mărime de 4.900 lei acordat pentru perioada de 7 luni, și anume lunile noiembrie 2022 - mai 2023? Unde trebuie să mă adresez pentru a primi ajutorul menționat?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua, adresațivă la primarul localității pentru a vedea dacă întruniți condițiile de elegibilitate.
Familiile care pot beneficia de suport financiar de urgență sunt selectate de către o comisie locală, formată din reprezentați al primăriei din localitate, ai direcției raionale de asistență socială și ai societății civile, conform următoarelor criterii:

– au... mai detaliat în componență cel puțin o persoană cu dizabilități de orice grad (sever, accentuat sau mediu);

– sunt formate dintr-un adult cu copil/copii cu vârsta de 0-17 ani inclusiv;

– au trei și mai mulți copii cu vârsta de 0-17 ani inclusiv;

– au în componență copii cu vârsta de 0-2 ani inclusiv (prioritate pentru femeile însărcinate sau care alăptează).
Pentru mai multe detalii puteți apelați linia fierbinte a Programului Alimentar Mondial – 0 800 108 90.

28 martie 2023