Ajutor material pentru mamă singură

13 iulie 2023 3

Bună ziua! Spuneți-mi, vă rog, există vreun ajutor material acordat mamelor divorțate? Fostul soț achită lunar pensia alimentară pentru copil minor (11 ani), 1.500 lei. Eu sunt angajată legal și primesc salariu de 8.000 lei. Locuim la gazdă, achităm 4.000 lei lunar. Statul mai acordă ajutoare în cazul nostru?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Din păcate nu acordă.

13 iulie 2023
Elena Botnaru
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Stimată Doamnă,
sunteți în drept a înainta o acțiune în justiție prin care solicitați instanței de judecată majorarea cuantumului pensiei de întreținere a minorului.
Suma de 1500 lei este derizorie, chiar și raportat la cuantumul minimul existențial al Biroului Național de Statistică. Potrivit ultimelor date statistice, numai pentru sem. II... mai detaliat al anului 2022, cuantumul minimului existențial al unui minor cu vârsta cuprinsă între 7- 17 ani, în Republica Moldova constituia 2 888,6 MDL (două mii lei opt sute optzeci și opt, lei și șase bani). Este esenţial ca respectivul cuantum al pensiei datorate să fie adaptat în mod automat, în conformitate cu creşterea indicelui preţurilor de consum real, în fiecare an, nu doar cel publicat anual de către Biroul de Statistică. Astfel, pensia de întreţinere a copiilor minori, oferită de tatăl copiilor este importantă ca şi comfort fizic, atât şi psiho-emoţional. Participarea financiară în dezvoltarea şi creşterea unui copil, reprezintă o investiţie de lungă durată, prin care ambii părinţi şi-o asumă. Obligaţia de întreţinere a copiilor aparţine în egală măsură ambilor părinţi și trebuie să fie adaptată nu la indicele minimul existențial, dar la nivelul de trai decent al minorului, corespunzător vârstei și necesităților acestuia.

14 iulie 2023