Ajutor pentr procurarea lemnelor de foc

25 decembrie 2021 22

Buna ziua. Sunt bolnav (am epilepsie) si am si trei copii. Am fost pe pasune si am strins niste lemne de foc, dar primarul mi-a luat lemnele si ma amenita cu amenda, dar când m-am adresat la primarie sa-mi acorde ajutor material ca sa-mi procur lemne, a zis ca nu-i permite legea sa-mi acorde ajutor.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna dl. Vasile, primarul e în drept să vă refuze, cu întrebarea dată se ocupă CNFS-l din raza unde locuiți DVS. DVS trebue să vă prezentați la CNAS să depuneți o cerere, în cerere trebuie de menționați, adica să faceți trimitere la Legea R.M. ” Cu privire la ajutorul social... mai detaliat ” nr. 133-XVI din 13.06.2008 și la Hotărîrea Guvernului nr. 1167 din 16.10.2008 ” Cu privire aprobarea Regulamentului cu privire la modul de stabilire și plată a ajutorului social ”. Eu v-am întocmit un proiect de cerere în baza căruia vă puteți deplasa la raion și să o depuneți. La această cerere să anexați copia buletinului DVS și cpia certificatului de naștere a copiilor DVS, bine. Șefa CNAS-lui ( de indicat raionul unde locuiți )
De la F.N.- dumneavoastră
Adresa DVS
Telefonul de contact________________

C E R E R E

Prezenta cerere cerere o întemiez în baza Legii R.M. ” Cu privire la ajutorul social ” nr. 133-XVI din 13.06.2008 și Hotărârea Guvernului nr. 1167 din 16.10.2008.
Așadar, eu sunt tata singuratic la 3 copii minori. Sunt bolnav de epilepsie. Starea materială e grea, am nevoie de ajutor social pentru a procura lemne.

Vasile
/ data /

28 decembrie 2021