Ajutor pentru mamele singure

15 iulie 2019 256

Mamele singure au dreptul la un ajutor unic in marime de 4.000 de lei, sau lunar 700 de lei (pentru o perioada de 6 luni). Spuneti-mi, va rog frumos, unde sa ma adresez?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Olesea Harti
  • Parajurist
  • Alte domenii

Bună ziua.
Nu există ajutoare financiare destinate ” în special” mamelor singure. Însă există o serie de ajutoare pentru anumite persoanele din categoria social-vulnerabile aflate într-o situație dificilă.
Sumele la care vă referiți Dvstră, este posibil să fi auzit despre serviciul ”Sprijin pentru familiile cu copii” din cadrul direcțiilor de... mai detaliat asistență socială.
Conform regulamentului acestuii serviciu există posibilitatea acordării unui ajutor bănesc sub forma unei prestaţie socială care se acordă printr-o plată unică şi/sau lunară pentru o perioadă determinată de timp, dar nu mai mare de 6 luni, familiilor cu copii beneficiare de sprijin familial secundar, care au nevoie de suport în asigurarea condiţiilor minime pentru creşterea copilului şi/sau încadrarea copilului în procesul educaţional.
Acest ajutor este destinat sînt pentru
familiile cu copii în situaţii de risc şi/sau familiile ai căror copii se află în proces de reintegrare, precum și familiile cu copii în risc de separare.
Mai multe detalii despre acest serviciu puteți obține la asistentul social din localitatea Dvs sau la Direcția asistență socială din raionul în care locuiți.
Totodată puteți consulta regulamentul acestui serviciu aici->http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=350352

20 iulie 2019

Vă mulțumesc pentru răspuns!

23 iulie 2019