Ajutor social ridicat de alta persoana decat destinatarul

24 octombrie 2018 28

Buna ziua. Tata meu s-a adresat la Asistenta Sociala pentru ajutor social si pentru perioada rece a anului. Dar asistentul social din sat i-a zis ca nu poate sa beneficieze de asa ceva. Asta se intampla in 2016. Si acum am verificat la Casa Teritoriala de prestatii si avem la mana certificat ca din 2016, tata a fost beneficiar de ajutor care s-a achitat la posta din sat. Dar in realitate tata nu a ridicat nicio suma de bani. El nici nu a stiut ca are ajutor social. Reiese ca alta persoana a primit acesti bani. Ce sa facem acum?Unde sa ne adresam? Va rog mult, ajutati-ne! Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Verificați minuțios cele declarate mai sus, și dacă se adeverește faptul că au fost alocați bani, însă ei au fost ridicați de alte persoane, adresațivă cu o plîngere la poliție, descriid cazul în detaliu.
Totuși luați în calcul că urmează să verificați dacă compenațiile ce urmau a fi ridicate nu... mai detaliat au fost redirecționate sau reținute pe motiv de nesolicitare, cu transferarea acestora în alte fonduri, în conformitate cu careva reguli de utilizare și accesare a acestora.

25 octombrie 2018