Ajutorul social

18 ianuarie 2020 37

Buna ziua. Sunt mama solitara, copilul are doi ani si șase luni. Nu sunt angajată, copilul o să meargă la grădiniță doar la primăvară. Plus la asta, locuiesc cu tata care este invalid de gradul 2. El primește pensia de 2.000 de lei și ajutor pentru perioada rece. Acesti bani sunt ai lui, el își procură medicamente, achita creditele. Eu am grijă și de copil și de tata, dar nu primesc ajutor social. Pana in decembrie 2019 am primit 1.400 de lei pentru întreținerea copilului, dar în luna decembrie am scris alta cerere pentru prelungirea acestui ajutor pană copilul va împlini trei ani, dar nu am primit nimic. Am dreptul la ajutor social sau nu?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Angela.

Vedeți aici dacă sunteți eligibilă sau nu pentru ajutor social: cnas.md/compartiment.php?l=ro&idc=558&t=/Alte-prestatii-sociale/

De asemenea, vedeți și prevederile acestui regulament: legis.md/cautare/getResults?doc_id=120676&lang=ro#

26 iunie 2020