Al cui este acoperișul și cine îl repară?

28 mai 2020 447

Salutare! Eu locuiesc la ultimul etaj al unui bloc locativ cu 5 etaje. În ultima perioadă, a început sa curgă apă din tavan în timpul ploii.
1. Cine este responsabil pentru reparația acoperișului?
2. În caz ca eu trebuie să-l repar, acesta îmi aparține?
3. Dacă el îmi aparține, pot face ce vreau pe el? Gen mansardă, sau totuși sunt careva restricții?
Administrația a zis ca eu trebuie să-l repar pentru că stau la ultimul etaj, împreună cu restul locatarilor de la acest etaj, iar persoanele de la alte etaje nu vor contribui cu nimic.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Ion, bună ziua!

Nu este chiar așa cum vi s-a comunicat de către administrație!
În cazul unui ACC/APLP/CCL de asta se ocupă asociația, și are dreptul să convoace adunarea coproprietarilor de locuințe în vederea evaluării cheltuielilor necesare și deciderii asupra acestei probleme. În orice caz trebuie să contribuie absolut toți proprietarii... mai detaliat de locuințe, însă, mărimea contribuției diferă, cu cât mai jos se află bunul imobil cu atât mai puțin achită. Momentan nu avem aprobat un mecanism clar în acest sens.
În cazul în care blocul locativ se atribuie la o Întreprindere Municipală de Gestionare a Fondului Locativ ce are tangențe cu Direcția Generală Locativ Comunală urmează să vă adresați la aceștia, însă, aceștia vor da din umeri până singur nu veți veni cu bani.
Cu regret, așa stau lucrurile la ziua de azi, deoarece Președintele RM a refuzat promulgarea Legii condominiului.

O alternativă ar fi notificarea asociației despre existența problemei și solicitarea înlăturării acesteia de urgență, fie repararea acoperișului de unul singur și ulterior încasarea sumei de la aceștia. În acest sens este necesar să procurați bunurile destinate efectuării reparației din cont propriu și confirmate prin acte fiscale primare, acte care ulterior vă permit probarea existenței și întinderii cheltuielilor suportate.

Succes,

29 mai 2020