Al cui este subsolul blocului?

2 mai 2018 307

Buna. Locuim intr- bloc unde apartamentele au fost privatizate. Al cui este subsolul (al primarie sau al locatarilor)? In legea privatizarii se spune ca suntem coproprietari ai locurilor comune si ai terenului din jurul casei. Subsolul este loc comun? La noi in subsol o persoana a luat in arenda subsolul de la primarie si a inceput reconstructia pentru a deschide un magazin. El are nevoie de acordul locatarilor? Si daca da, de cate semnaturi are nevoie? Unde as putea gasi legile referitoare la intrebarile de mai sus? Mersi mult!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Agenția Servicii Publice (ex Cadastrul Bunurilor Imobile) deține informația cui aparține subsolul, din speța dvs, locatarii nu au nici un drept asupra subsolului deoarece acesta nu este un loc comun ca spre exemplu terenul din jurul casei. Din cele menționate dacă vecinul a luat în locațiune subsolul de la... mai detaliat primărie cel mai probabil este că acesta aparține Administrației Publice Locale (Primăriei) fiind înregistrat printr-o decizie a Consiliului Local. Totodată, în urma celor menționate, nu este nevoie de acordul lcoatarilor pentru un astfel de raport juridic.

3 mai 2018