Alimente

22 august 2017 75

Buna ziua. Asa o intrebare: concubinul meu are 3 copii de la prima casnicie si achita lunar alimente in suma de 3.700 lei. Acum a dat o suma de 15.000 lei fostei sotii, pe cind el trebuie sa dea banii prin judecator. Ia dat ei bani, la care ea a scris recepisa ca a primit acesti bani. Acum ea nu vrea sa mearca la judecator si sa semneze ca intr-adevar el a achitat. Ce putem face in asa caz? Va rog mult ajutati-ma cu asa intrebare. Multumesc enorm.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Procedura de executare este supravegheată de către executorul judecătoresc?

Dacă da,atunci acesta poate confirma/constata faptul executării efective a plății sumei de 15.000 lei.

Dacă nu, debitorul întreținerii (concubinul d-voastră) poate depune o cerere în instanța de judecată privind constatarea executării obligației de întreținere, anexând acea recipisă și hotărârea anterioară prin care... mai detaliat s-a dispus achitarea pensiei de întreținere.

Succese!

22 august 2017