Alimente la copii: sotul are salariu de peste 6000 lei, iar a fost obligat la alimente de 800 lei; cum recalculez?

30 mai 2017 118

Din luna august am divortat cu totul, am 2 copii si pina in ziua de azi nu s-a stabilit suma spre achitare. Nimic nu a achitat, simbata mi-a venit o scrisoare in care este indicat suma, el avind un salariu de peste 6000 - mi-a venit ca pentru copil trebuie sa achite 800 lei. Ajutati-ma, va rog, unde sa ma adresezi pentru un recalcul... mersi mult...

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Corina,

Cuantumul pensiei de întreținere pentru 2 copii nu poate fi mai mic de 1/3 din salariu.
În acest sens, este necesar să vă adresați cu o cerere de chemare în judecată prin care să determinați suma pensiei de întreținere.

30 mai 2017
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Cuantumul poate fi mai mic numai daca sotul mai are si alti copii. In plus, poate venitul sotului nu este chiar stabil 6000 lei pe luna, dar, de exemplu, cand venitul este variabil.

30 mai 2017