Алименты

9 iulie 2020 61

Здравствуйте. Моя сестра хочет сейчас подать на развод, у неё двое детей, и конечно же хочет подать на алименты. У её мужа какая-то пенсия по группе. Если у него есть группа и он получает эту пенсию, возможно чтобы он смог платить ежемесячно алименты? Заранее спасибо вам.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

D-na Marina dă să ne iutăm ce spune Codul familiei Articolul 103. Urmărirea bunurilor debitorului întreţinerii
(1) Dacă debitorul întreţinerii nu are salariu sau alte venituri, fie că acestea sînt insuficiente pentru a-şi onora obligaţia,... mai detaliat pensia de întreţinere se va încasa din mijloacele băneşti depuse de către debitor în instituţiile financiare sau transmise organizaţiilor comerciale şi necomerciale, cu excepţia cazurilor cînd aceste mijloace le-au fost transmise în proprietate. Dacă debitorul nu dispune de astfel de mijloace băneşti sau dacă dispune de ele, dar acestea sînt insuficiente pentru a-şi onora obligaţia, pensia de întreţinere se va încasa din contul tuturor bunurilor mobile şi imobile ale debitorului care pot fi urmărite.
(2) Urmărirea bunurilor şi a mijloacelor băneşti ale debitorului se face în modul prevăzut de legislaţia procesuală civilă. Возможно.

10 iulie 2020