Алименты конкретно ребенку как?

1 ianuarie 2019 117

Есть ли возможность платить не алименты, а откладывать на счет ребенку, чтобы мадам не тратила на себя?

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
O asemenea posibilitate nu există.
Scopul și esența acestei obligații părintești constă în obligativitatea părintelui de a contribui la creșterea, dezvoltarea și educarea copilului pentru ce sunt necesare mijloace bănești.

2 ianuarie 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
---
Este posibil doar printr-un contract cu fosta sotie.
Respectiv, va trebuie acordul fostei sotii.

3 ianuarie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Scopul pensiei de întreținere pentru copilul minor este de a asigura acoperirea cheltuielilor curente necesare pentru întreținerea acestui copil.
În cazul în care propuneți depozitarea acestor sume pe un cont bancar curent sau de depozit cu capitalizare sau fără contează mai puțin, atunci cum și din care surse acest copil trebuie... mai detaliat să existe?

3 ianuarie 2019