Alocatie pentru copil din Romania

22 ianuarie 2023 29

Buna. Putin timp in urma am nascut, sotul este cetatean roman. Ne aflam cu totii in Moldova si i-am perfectat copilului certificat de nastere moldovenesc. Am depus si cererea pentru indemnizatia lunara a copilului si ajutorul unic care se ofera la nastere. In aceasta situatie, sotul ii poate face copilului certificat de nastere romanesc ca acesta sa primeasca alocatia din Romania? Cum trebuie sa procedam si cum e cel mai corect in situatia descrisa?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Daria, o să fie OK, dacă DVS o să vă adresați cu o cerere oficială la ambasada României pentru a sonda, cum să procedeze soțul DVS.

23 ianuarie 2023