Alte forme de pregătire pentru apărarea Patriei

1 august 2018 63

Bună am 25 de ani, recent am fost exmatriculat de la universitate pe motiv de lipsă de prezență și neachitare a contractului (decizie conștientă). Lucrez oficial în domeniul IT cu o experiență de peste 6 ani. Am certificat de recrut unde se menționează că sunt apt și ”admis” pentru pregătirea militară. Nu am făcut catedra militară. Luând în considerație eventuala înrolare în armată în septembrie-octombrie mă adresez cu o întrebare. Există LEGEA Nr. 1245 din 18.07.2002 cu privire la pregătirea cetăţenilor pentru apărarea Patriei. Citez alineatul care mă interesează:
”Articolul 5. Alte forme de pregătire pentru apărarea Patriei
Prin alte forme de pregătire a cetăţenilor pentru apărarea Patriei se înţelege pregătirea premilitară a tineretului, instruirea la catedre militare, pregătirea cetăţenilor în cadrul formaţiunilor de protecţie civilă şi al formaţiunilor sanitare voluntare ale Crucii Roşii , pregătirea în cadrul centrelor de instruire a rezervei Forţelor Armate.”
La moment eu dețin certificat și legitimație valabilă de la Organizația Crucea Roșie care confirmă pregătirea mea în cadrul cursurilor de prim-ajutor. Cursurile le-am făcut la Crucea Roșie România, București. Datele din legitimație sunt din buletin MD. Luând în considerație toate menționate mai sus, din punct de vedere juridic, mă pot adresa la instanțele militare cu informația și actele deținute pentru a fi scutit de pregătirea militară? Vă mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Olga Saveliev
  • Avocat

Buna ziua, Ion. Art. 43 (1) din Legea mentionata precizeaza ca "Organizarea, completarea şi funcţionarea formaţiunilor sanitare voluntare şi pregătirea surorilor medicale ale Crucii Roşii sînt realizate de Societatea de Cruce Roşie din Republica Moldova". Eu v-as recomanda sa faceti o interpelare telefonica sau scrisa la Crucea Rosie din... mai detaliat Moldova sau la Comisia de recrutare, si sa va interesati daca exista o procedura de recunoastere (echivalare) a Certificatului si legitimatiei de la Crucea Rosie din Romania in Moldova, intrucat legea prevede ca pregatirea se efectueaza de Societatea de Cruce Rosie din Moldova.

6 august 2018