Am 2 copii minori și de 2 ani trăim separat de soț, tatăl copiilor.

23 iulie 2018 64

Am 2 copii minori și de 2 ani trăim separat de soț, tatăl copiilor. Ne plătește pensie alimentara regulat, și cu asta ma terorizează ca el le da copiilor, o suma minima de 740 lei de copil, nu am putut demonstra ca are servici și primește mult mai mult. În fine..
Acordul la actele copiilor nu vrea sa îl dea nici în ruptul capului. Ma ameninta ca dacă plec din tara îmi ia copii și va spune la judecata ca i-am furat de la el. Parca nu as fi si eu mama lor. După lege, avem drepturi egale, dar cineva are grija de copii, iar cineva se distrează, plătește o pensie și gata mai departe is doar amenințări. Daca dau la divort și se stabilește domiciliul copiilor cu mine, voi mai avea nevoie de acordul lui, pentru actele copiilor atât MD cât și cele românești? Aș putea da la divort fără avocat? De unde aș putea lua un model de care în judecata pentru desfacerea căsătoriei? El de un an plătește pensie, eu anul asta pentru ca primul copil pleacă la școală trebuie să cer majorarea pensiei alimentare. Cum pot să fac asta? Unde? Va mulțumesc, sper că cineva va citi mesajul meu și voi primi în curând un raspuns. Cele bune!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Verificați acest link:
https://yavo.md/rom/modele
Refuzul privind oferirea acordului părintelui la perfectarea actelor de identitate moldovenești și a ieșii din țară poate fi contestată în instanța de judecată.

24 iulie 2018

Bună ziua și vă mulțumesc enorm de răspunsul acordat.
Deci, eu am obținut divorțul și stabilirea domiciliului copiilor cu mine.
Ca să fac actele românești am nevoie de acordul lui pe care nicidecum pe cale amiabilă nu mi-l oferă.
Am înțeles că o metodă ar fi să înaintez o acțiune în judecată... mai detaliat privitor la această problemă.
Altă soluție există, fără judecăți, pentru că e cam supărat că se obosește venind la ședințe. :)

4 aprilie 2019