Am 2 credite neachitate

26 mai 2019 150

Buna ziua. Sunt plecat din tara de mai mult de 10 ani. Din pacate, pe numele meu exista 2 credite neachitate (exista deja hotararile de executare silita pe numele meu) de aproximativ 40.000 RON, dar nu am niciun fel de bunuri acasa. Imi puteti spune, va rog, in ce masura toate acestea vor afecta dreptul meu de a incasa pensia peste 10-15 ani, cand voi ajunge la varsta de pensionare (am muncit si contribuit la sistemul de pensii 22 de ani)? Multumesc mult.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Probabil, la acea vreme va fi trecut termenul de prescripție.
Insa, daca nu executati cu buna stiinta (avand surse) o hotărâre judecătorească - asta e infractiune.
Mai multe detalii ar trebui sa le solicitati de la un jurist care practica dreptul in România.
Yavo este platforma juristilor si... mai detaliat avocatilor din Republica Moldova.

27 mai 2019