Am 2 întrebări

7 martie 2018 64

1. În anul 2007 pe un act de contravenție figurează semnătula polițistului de sector - şeful comisiei administrative. Din spusele altui polițist - el ca polițist, adica apărător al legii - nu are dreptul să semneze ca şef al comisiei. E adevărat?
2. Cu 2 ani în urmă am cumpărat de la primărie o lot mic de pământ. întâi au spus că taxa de participare la licitație este de 100 lei, mai târziu au zis că s-a marit cu 500 lei, adică am plătit 600 lei. Cât a fost taxa în acea perioadă? Altă persoană a plătit 1.500 lei pe un lot, dar de construcție. Am căutat pe internet - tot ceva de 600 lei şi am auzit şi la televizor ceva de 200 lei - taxe diferite. Unde să aflăm prețul?
Mulțumesc.

Jurist comments 1

Alexandru Ţurcan
  • Avocat

1. Putin probabil ca actul de contraventie poate fi anulat pe singur motiv ca semnatarul si-a indicat o functie necuvenita.
2. Taxele de participare la licitatiile organizate de primariile locale se stabilesc de primariile locale. La diferite primarii taxele pot fi diferite. Reglementarea taxelor pentru licitatii la primarii o gasiti... mai detaliat in Titlul VII al Codului fiscal (TAXELE LOCALE).

16 martie 2018