Am 3 credite luate de la companii de microfinantare

27 noiembrie 2018 141

Am 3 credite luate de la companii de microfinantare. Am restante la fiecare din ele - achit unul, se aduna la altul. Plus la asta am ramas fara job. Incerc sa ascund asta de parinti, dar imi vin deja la domiciliu mesaje si scrisori de la unul din Creditori. E posibil sa mi se schimbe ceva in graficul de rambursare, sau sa opreasca calcularea dobanzii, daca le spun situatia, ca nu am salariu?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Este posibil, dar creditorii nu sunt obligați sa accepte asta. Va fi mai dificil dacă sunt înregistrate restanțe, pentru că creditorii pot pretinde acoperirea datoriei curente, si doar pe urma negocierea unui nou grafic.
Prezentați fiecăruia confirmare că nu sunteți angajat.
Solicitați stabilirea unui nou grafic cu acordarea unei vacanțe la plată.
Conform... mai detaliat Legii privind creditele pentru consumatori, nu ar trebui să vi se impună un comision pentru stabilirea unui nou grafic, dacă nu se majorează perioada de creditare.

27 noiembrie 2018
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Administratorii organizațiilor de creditare nebancară deseori pentru a evita litigiile de încasare forțată a sumelor restante prin intermediul instanței de judecată sunt dispuși la stabilirea unui grafic de eșalonare a plăților sau la o tranzacție de împăcare ce stabilește anularea unor penalități dacă întoarceți împrumutul până la un anumit... mai detaliat termen. Toate aceste aspecte urmează să le coordonați cu aceștia și să-i asigurați că în noul termen care-l solicitări veți achita restanțele.

27 noiembrie 2018