Am 3 luni de cand nu mai lucrez, insa nu am primit salariul

30 august 2019 69

Buna ziua. Am 3 luni de cand nu mai lucrez, insa nu am primit salariul. Ce pot face? Vreau sa stiu daca m-au eliberat si din ce motiv nu imi dau salariul.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
puteți înainta în adresa angajatorului o scrsoare cu întrebările enunțate, totodată, să informați Inspectoratul muncii privind încălcările constatate, ultimii urmează sa efectueze un control și sp atragă la răspundere persoanele responsabile.
Totodată, dacă nu sunt în continuare achitate sumele datorate, puteți înainta acțiune privind încasarea forțată a acestora... mai detaliat cît și calcula penalități pentru fiecare zi de întîrziere, pînă la achitarea integrală.

31 august 2019