Am 5 credite si nu le pot achita

7 septembrie 2021 309

Buna ziua. Am 5 credite si de 3 luni nu am achiat ratele pentru ca am iesit in concediu de matermitate. Creditorii ma ameninta ca ma cauta politia, ca deja au transmis cererile in judecata. Eu nu am sot, nu am parinti (nici in certificatul de nastere nu am indicat pe nimeni), nu primesc de nicaieri bani. Este posibil sa-mi ia copilul si sa ma inchida? Pe tot parcursul sarcinii am lucrat si am achitat cu regularitate, insa odata cu venirea copilului, am ramas fara venituri. Sunt disperata, dati-mi, va rog, un sfat.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna d-na Vlada, eu vreu să vă cominic, că cu așa ceva nu se ocupă poliție, este o aberație, ni faceți tragedie, nimeni n-o so vo ee copilul, organul de tutelă nu dă acordul. O să fiți acostată în istanță, v-a fi pronunțată o hotărîre de incasare silită a datoriei,... mai detaliat titlu se duce la executor și el se v-a ocupa mai departe cu chestiunea DVS, nu vă temiți der așa amenințări, bine.

10 septembrie 2021